Menu
header photo

EPro8 Challenge

870;86;19816505ec57a3658dbe781523322e1f3c80a1be870;86;7d13335104dc26a29c3f6ca6acf85484faf0613c870;86;a6fff90bc69fa0e8e8a947b6c871754909e33fcc

Select Event

Year 5-6 - Grand Final - Fairfield Intermediate - 06 July 2017 
Year 7-8 - Grand Final - Fairfield Intermediate - 05 July 2017 
Year 5-6 - Semifinal 2 - Morrinsville Intermediate - 30 June 2017 
Year 7-8 - Semifinal 2 - Morrinsville Intermediate - 29 June 2017 
Year 5-6 - Semifinal 1 - Maeroa Intermediate - 29 June 2017 
Year 7-8 - Semifinal 1 - Maeroa Intermediate - 28 June 2017 
Year 7-8 - Parawai School - 09 June 2017 
Year 5-6 - Parawai School - 09 June 2017 
Year 5-6 - Parawai School - 09 June 2017 
Year 7-8 - Parawai School - 08 June 2017 
Year 5-6 - Matamata Intermediate - 08 June 2017 
Year 7-8 - Matamata Intermediate - 07 June 2017 
Year 7-8 - Maeroa Intermediate - 02 June 2017 
Year 5-6 - Maeroa Intermediate - 02 June 2017 
Year 5-6 - Maeroa Intermediate - 02 June 2017 
Year 7-8 - Maeroa Intermediate - 01 June 2017 
Year 5-6 - Rototuna Junior High - 01 June 2017 
Year 7-8 - Rototuna Junior High - 31 May 2017 
Year 5-6 - Southwell School - 26 May 2017 
Year 7-8 - Southwell School - 25 May 2017 
Year 5-6 - Te Awamutu Intermediate - 25 May 2017 
Year 7-8 - Te Awamutu Intermediate - 24 May 2017 

Year 5-6 - Grand Final - Fairfield Intermediate - 06 July 2017

Rank Team Name School
1 Te Rapa Technos Te Rapa School
2 Pekerau Primary 2 Pekerau Primary School
3 Netherton Neutrons Netherton School
3 Chemical Collaborators Karapiro School
5 Waihi East 1 Waihi East School
6 Raglan Area 3 Raglan Area School
7 HALT Te Kura Amorangi o Whakawatea
7 Hukanui Hurricanes  Hukanui School
7 I Wander Marian Catholic School
10 Hikuai Heroes Hikuai School
11 Tahuna Masterminds Tahuna School

Year 7-8 - Grand Final - Fairfield Intermediate - 05 July 2017

Rank Team Name School
1 Te Rapa Techies Te Rapa School
1 Netherton Nutbolts Netherton School
3 The NPS Aces Ngatea School
4 Little Einsteines St Anthony's Catholic School (Huntly)
5 Reece's Puffs Fairfield Intermediate
6 Matamata Mind Mechanics Matamata Intermediate
7 Rototuna Junior High 1 Rototuna Junior High
7 Spider Pigs Gordonton School
9 Rototuna Junior High 2 Rototuna Junior High
10 Justice League Maeroa Intermediate
11 The Explosives Berkley Normal Middle School

Year 5-6 - Semifinal 2 - Morrinsville Intermediate - 30 June 2017

Rank Team Name School
1 Hikuai Heroes Hikuai School
2 Pekerau Primary 2 Pekerau Primary School
3 Chemical Collaborators Karapiro School
4 Netherton Neutrons Netherton School
5 Waihi East 1 Waihi East School
6 The Braniacs Bunch Karapiro School
7 Pekerau Primary 1 Pekerau Primary School
7 Parawai Masterminds Parawai School
7 Thames South Thames South School
7 DSS Engineers David Street School
7 Techno Ninjas Te Awamutu Primary School
12 Tahuna Guardians Tahuna School

Year 7-8 - Semifinal 2 - Morrinsville Intermediate - 29 June 2017

Rank Team Name School
1 The Explosives Berkley Normal Middle School
1 Little Einsteines St Anthony's Catholic School (Huntly)
3 Netherton Nutbolts Netherton School
4 The NPS Aces Ngatea School
5 Matamata Mind Mechanics Matamata Intermediate
5 St. Peter's Sparks St Peter's Catholic School
7 Netherton Neons Netherton School
8 Nerd Alert St Anthony's Catholic School (Huntly)
8 MCS Code Breakers Matamata Christian School
10 TKP Petrol Heads Te Kuiti Primary School
11 The Endeavours Matamata Intermediate
12 TAI Girls Te Awamutu Intermediate

Year 5-6 - Semifinal 1 - Maeroa Intermediate - 29 June 2017

Rank Team Name School
1 Te Rapa Technos Te Rapa School
2 Hukanui Hurricanes  Hukanui School
3 I Wander Marian Catholic School
4 Tahuna Masterminds Tahuna School
5 Raglan Area 3 Raglan Area School
5 HALT Te Kura Amorangi o Whakawatea
7 TĪMA KAHA Te Kura Amorangi o Whakawatea
7 Glenvew Team 2 Glenview School (Hamilton)
7 Rototuna Primary 1 Rototuna Primary School
10 The Mad Sciencers Rhode Street School
10 1911 Southwell School
10 Toku Mapihi Maurea KKM 1 Toku Mapihi Maurea Kura Kaupapa Maori

Year 7-8 - Semifinal 1 - Maeroa Intermediate - 28 June 2017

Rank Team Name School
1 Spider Pigs Gordonton School
2 Te Rapa Techies Te Rapa School
3 Rototuna Junior High 1 Rototuna Junior High
4 Reece's Puffs Fairfield Intermediate
5 Justice League Maeroa Intermediate
5 Rototuna Junior High 3 Rototuna Junior High
5 Rototuna Junior High 2 Rototuna Junior High
8 Whizz Pop Marian Catholic School
9 Roughly Hexagonal Fairfield Intermediate
10 Hamilton Seventh-day Adventist 1 Hamilton Seventh-day Adventist School
10 No Idea Southwell School
12 St Josephs Catholic 1 St Joseph's Catholic School (Hamilton)

Year 7-8 - Parawai School - 09 June 2017

Rank Team Name School
1 The NPS Aces Ngatea School
2 PLCH Strikers Waitakaruru School
3 MALT Waitakaruru School
4 Hikutaia Hikutaia School
5 Turua 1 Turua Primary School

Year 5-6 - Parawai School - 09 June 2017

Rank Team Name School
1 Waihi East 1 Waihi East School
2 Tech Ninjas Ngatea School
3 Waihi East 2 Waihi East School
4 Tech Crew of St. Anthony's St Anthony's Catholic School (Huntly)
5 Turua 1 Turua Primary School

Year 5-6 - Parawai School - 09 June 2017

Rank Team Name School
1 Thames South Thames South School
2 Parawai Masterminds Parawai School
3 Netherton Neutrons Netherton School
3 Hikuai Heroes Hikuai School
5 Hikutaia Hikutaia School
6 Parawai Electric Bolts Parawai School
6 Tech-ninjas Puriri School
6 Moanataiari 1 Moanataiari School
9 Te Puru Techno Rebels Te Puru School
10 CAS Crusaders Coromandel Area School

Year 7-8 - Parawai School - 08 June 2017

Rank Team Name School
1 Netherton Nutbolts Netherton School
2 St Anthony's Catholic School (Huntly) 2 St Anthony's Catholic School (Huntly)
2 St Anthony's Catholic School (Huntly) 1 St Anthony's Catholic School (Huntly)
2 Parawai Wrangles Parawai School
2 Netherton Neons Netherton School
6 Parawai Masters Parawai School
7 Moanataiari 1 Moanataiari School
8 Black Beetles Puriri School
8 Te Puru Executioners Te Puru School
10 Hikuai Bros Hikuai School
11 Thames South Thames South School
12 St Anthony's Catholic School (Huntly) 3 St Anthony's Catholic School (Huntly)

Year 5-6 - Matamata Intermediate - 08 June 2017

Rank Team Name School
1 The Braniacs Bunch Karapiro School
2 Chemical Collaborators Karapiro School
3 DSS Engineers David Street School
4 Te Poi Storms Te Poi School
5 DSS Mechanics David Street School
5 MCS Masterminds Matamata Christian School
7 Toxic Foxes Karapiro School
8 The Live Wires Firth Primary School
9 Creative Chemists Firth Primary School
9 Microprocessors Yr 5 St Joseph's Catholic School (Morrinsville)
11 Techno's Yr 6 St Joseph's Catholic School (Morrinsville)
12 Kereru Krushers Tirau Primary School

Year 7-8 - Matamata Intermediate - 07 June 2017

Rank Team Name School
1 The Endeavours Matamata Intermediate
1 Matamata Mind Mechanics Matamata Intermediate
1 MCS Code Breakers Matamata Christian School
4 Quarks Morrinsville Intermediate
5 The Dream Team Matamata Intermediate
5 Innovators Yr 7 St Joseph's Catholic School (Morrinsville)
7 Neutrinos Morrinsville Intermediate
8 Master Blasters Yr 8 St Joseph's Catholic School (Morrinsville)
9 Waharoa Tuakana Te Kura o Waharoa
10 MCS Code Crackers Matamata Christian School

Year 7-8 - Maeroa Intermediate - 02 June 2017

Rank Team Name School
1 Hamilton Seventh-day Adventist 1 Hamilton Seventh-day Adventist School
2 The Explosives Berkley Normal Middle School
3 Puketaha 7-8 2 Puketaha School
4 Puketaha 7-8 1 Puketaha School
5 St Pius X Catholic 2 St Pius X Catholic School (Hamilton)
6 St Pius X Catholic 1 St Pius X Catholic School (Hamilton)
7 Whitikahu 7-8 1 Whitikahu School

Year 5-6 - Maeroa Intermediate - 02 June 2017

Rank Team Name School
1 Puketaha 5-6 1 Puketaha School
1 Raglan Area 3 Raglan Area School
3 Puketaha 5-6 2 Puketaha School
3 Raglan Area 4 Raglan Area School
5 Whitikahu 5-6 1 Whitikahu School

Year 5-6 - Maeroa Intermediate - 02 June 2017

Rank Team Name School
1 The Mad Sciencers Rhode Street School
2 HALT Te Kura Amorangi o Whakawatea
3 TĪMA KAHA Te Kura Amorangi o Whakawatea
4 Glenvew Team 2 Glenview School (Hamilton)
5 Glenview Team 1 Glenview School (Hamilton)
6 Spectacular Four Rhode Street School
7 NGĀ TOA Te Kura Amorangi o Whakawatea
8 Aberdeen Brainwaves Aberdeen School
9 Rotokauri Rockets Rotokauri School
9 Aberdeen Brainsparks Aberdeen School
9 Frankton 1 Frankton School
12 Te Kowhai Te Kowhai School

Year 7-8 - Maeroa Intermediate - 01 June 2017

Rank Team Name School
1 Justice League Maeroa Intermediate
2 Te Rapa Techies Te Rapa School
3 St Josephs Catholic 1 St Joseph's Catholic School (Hamilton)
4 Martian Manhunters Maeroa Intermediate
5 Crawshaw Master Minds Crawshaw School
6 Legendary Leaders Rotokauri School
7 Fantastic Four Maeroa Intermediate
8 MONSTARZ Te Kura Amorangi o Whakawatea
9 ALL STARS Te Kura Amorangi o Whakawatea
10 Waipa Wonders Waipa School
10 X-Men Maeroa Intermediate

Year 5-6 - Rototuna Junior High - 01 June 2017

Rank Team Name School
1 Te Rapa Technos Te Rapa School
2 Rototuna Primary 1 Rototuna Primary School
3 Tahuna Masterminds Tahuna School
3 Tahuna Guardians Tahuna School
3 Hukanui Hurricanes  Hukanui School
6 The O Pro Masters Ohinewai School
7 Hukanui Rollers Hukanui School
7 Endeavour E=MCsquared Endeavour School
9 Pink Fluffy Unicorns Gordonton School
10 Tahuna Taniwhas Tahuna School
11 Endeavour Big Bang Endeavour School
12 Inspector Gadgets Gordonton School

Year 7-8 - Rototuna Junior High - 31 May 2017

Rank Team Name School
1 Spider Pigs Gordonton School
2 Rototuna Junior High 3 Rototuna Junior High
2 Rototuna Junior High 2 Rototuna Junior High
4 Rototuna Junior High 1 Rototuna Junior High
5 McDonald's Free Wifi Fairfield Intermediate
6 Brain Boxers Gordonton School
7 Rototuna Junior High 4 Rototuna Junior High
8 Tech masters Ohinewai School
8 Two Minute Noodles Fairfield Intermediate
8 Weird Moustache Fairfield Intermediate
11 Silly Beans Fairfield Intermediate
12 Hamilton Christian 1 Hamilton Christian School

Year 5-6 - Southwell School - 26 May 2017

Rank Team Name School
1 Toku Mapihi Maurea KKM 1 Toku Mapihi Maurea Kura Kaupapa Maori
2 1911 Southwell School
3 I Wander Marian Catholic School
4 Matangi Scanias Matangi School
4 Matangi Mechanics Matangi School
6 Static HEROes Insoll Avenue School
7 Matangi Awesomeness Matangi School
7 Hamilton Seventh-day Adventist 1 Hamilton Seventh-day Adventist School
9 Matangi Creators Matangi School
9 The streamliners Hamilton East School
11 The Dolphin Divers Hamilton East School
12 Elite 4 Marian Catholic School

Year 7-8 - Southwell School - 25 May 2017

Rank Team Name School
1 Reece's Puffs Fairfield Intermediate
2 Roughly Hexagonal Fairfield Intermediate
3 Raglan Area 2 Raglan Area School
3 No Idea Southwell School
3 Whizz Pop Marian Catholic School
6 Big Bang Marian Catholic School
6 Beat 'em Anyway Fairfield Intermediate
8 Raglan Area 3 Raglan Area School
9 Raglan Area 1 Raglan Area School
9 Noble Creators Fairfield Intermediate
11 Raglan Area 4 Raglan Area School
12 Toku Mapihi Maurea KKM 1 Toku Mapihi Maurea Kura Kaupapa Maori

Year 5-6 - Te Awamutu Intermediate - 25 May 2017

Rank Team Name School
1 Pekerau Primary 2 Pekerau Primary School
2 Korakonui 1 Korakonui School
3 Techno Ninjas Te Awamutu Primary School
4 Pekerau Primary 1 Pekerau Primary School
5 Arohena 1 Arohena School
5 Cambridge Primary 1 Cambridge Primary School
7 Crazy Lab Te Awamutu Primary School
8 Cambridge Primary 2 Cambridge Primary School
9 Fantastic Four Things Leamington School
10 Korakonui 2 Korakonui School
11 The Toxic Chameleons Leamington School
12 Golden Heroes of Fury Leamington School

Year 7-8 - Te Awamutu Intermediate - 24 May 2017

Rank Team Name School
1 TAI Girls Te Awamutu Intermediate
2 St. Peter's Sparks St Peter's Catholic School
3 TKP Petrol Heads Te Kuiti Primary School
4 Einstein Juniors Te Awamutu Intermediate
4 Korakonui 2 Korakonui School
6 Korakonui 1 Korakonui School
7 Ebros Cambridge Middle School
8 AAST Stars Te Awamutu Intermediate
9 Nuts & Bolts St Peter's Catholic School
10 The Brains Te Awamutu Intermediate
11 Brain Ninjas Te Awamutu Intermediate
12 The Rogues Te Awamutu Intermediate