Menu
header photo

EPro8 Challenge

870;86;19816505ec57a3658dbe781523322e1f3c80a1be870;86;7d13335104dc26a29c3f6ca6acf85484faf0613c870;86;a6fff90bc69fa0e8e8a947b6c871754909e33fcc

Select Event

Year 7-8 - Grand Final - Kaikorai Valley College - 16 August 2017 
Year 5-6 - Grand Final - Kaikorai Valley College - 16 August 2017 
Year 5-6 - Rosebank School - 01 August 2017 
Year 7-8 - Rosebank School - 31 July 2017 
Year 5-6 - Tahuna Normal Intermediate School - 28 July 2017 
Year 7-8 - Tahuna Normal Intermediate School - 27 July 2017 
Year 5-6 - Balmacewen Intermediate - 26 July 2017 
Year 7-8 - Balmacewen Intermediate - 25 July 2017 
Year 5-6 - Oamaru Intermediate - 25 July 2017 
Year 7-8 - Oamaru Intermediate - 24 July 2017 

Year 7-8 - Grand Final - Kaikorai Valley College - 16 August 2017

Rank Team Name School
1 Try-bal Warriors Balmacewen Intermediate
2 Arthur Street Technos Arthur Street School
3 TeamAg Tahuna Normal Intermediate School
4 KVC Green Kaikorai Valley College
5 Papakaio 1 Papakaio School
6 Rosebank Rosebank School
6 Kaitangata 1 Kaitangata School
8 SAS(Serious about Science) Columba College
8 Outram Robobots Outram School
10 Waiwera Builders Waiwera South School
10 Oamaru Intermediate 1 Oamaru Intermediate
10 Waihao Lil' Einsteins Waihao Downs School

Year 5-6 - Grand Final - Kaikorai Valley College - 16 August 2017

Rank Team Name School
1 Waihao Thunderkids Waihao Downs School
2 Rosebank Rosebank School
2 Opoho2 Opoho School
2 Maori Hill Mechanics Maori Hill School
5 Tech Lords Tokoiti School
5 Glenavy 2 Glenavy School
5 E.T. Energisers East Taieri School
5 Opoho1 Opoho School
5 WAIKOUAITI TECHNOPATHS Waikouaiti School
5 Kaikorai 3 Kaikorai Primary
11 Titans Ardgowan School
12 Tech Demons Lawrence Area School

Year 5-6 - Rosebank School - 01 August 2017

Rank Team Name School
1 Tech Lords Tokoiti School
2 Team 2 Rosebank School
3 Tech Demons Lawrence Area School
3 Tech Minds St Joseph's School (Balclutha)
5 Team 3 Rosebank School
6 Valley Titans Clutha Valley School
7 BPS Wizards Balclutha School
7 Tokoiti Trekkers Tokoiti School
9 Valley Vikings Clutha Valley School
9 Team 1 Rosebank School
11 Tech Giants Lawrence Area School

Year 7-8 - Rosebank School - 31 July 2017

Rank Team Name School
1 Room 5 Rosebank School
2 Kaitangata 1 Kaitangata School
3 Room 6 Rosebank School
3 Waiwera Builders Waiwera South School
5 Lawrence Tech Wizards Lawrence Area School
6 Valley Daredevils Clutha Valley School
6 Dragons Balclutha School
6 Epro8 Girls St Joseph's School (Balclutha)
6 The Circuits St Joseph's School (Balclutha)
10 Tech Wizards Balclutha School

Year 5-6 - Tahuna Normal Intermediate School - 28 July 2017

Rank Team Name School
1 Maori Hill Mechanics Maori Hill School
2 WAIKOUAITI TECHNOPATHS Waikouaiti School
3 Kaikorai 3 Kaikorai Primary
4 WAIKOUAITI TECHNO WIZARDS Waikouaiti School
4 MHS Biz Bots Maori Hill School
4 Supercalifragilistic St Peter Chanel School (Green Island)
4 Kaikorai 1 Kaikorai Primary
8 Fast Flying Fantails Grants Braes School
8 Arthur Street Allstars Arthur Street School
10 GBS Engineers Grants Braes School
10 Kaikorai 2 Kaikorai Primary

Year 7-8 - Tahuna Normal Intermediate School - 27 July 2017

Rank Team Name School
1 TeamAg Tahuna Normal Intermediate School
2 Arthur Street Technos Arthur Street School
3 Outram Lego Lads Outram School
3 Outram Robobots Outram School
5 Blue Lightning St Mary's School (Mosgiel)
6 Kavanagh College 7-8 Team 1 Kavanagh College
7 Abbots Blue Abbotsford School
8 TC Blue Taieri College
9 TeamNTL Tahuna Normal Intermediate School
9 Abbots Red Abbotsford School
11 TC Gold Taieri College

Year 5-6 - Balmacewen Intermediate - 26 July 2017

Rank Team Name School
1 Opoho1 Opoho School
1 Opoho2 Opoho School
3 E.T. Energisers East Taieri School
4 Sustainable Solutions Columba College
5 Waitati Whizzkids Waitati School
6 Macandrew Bay 2 Macandrew Bay School
6 Wakari Wonders Wakari School
8 St Joes Mind Bogglers St Joseph's Cathedral School
8 Macandrew Bay 1 Macandrew Bay School
10 Liberton Lanterns Liberton Christian School
11 Mary's Mechanics St Mary's School (Kaikorai)
12 Waitati Transformers Waitati School

Year 7-8 - Balmacewen Intermediate - 25 July 2017

Rank Team Name School
1 KVC Green Kaikorai Valley College
2 Try-bal Warriors Balmacewen Intermediate
3 SAS(Serious about Science) Columba College
3 Columba Chemicals Columba College
5 The Believers Liberton Christian School
6 Columba Dove transformers Columba College
7 Mac Attack Balmacewen Intermediate
8 The indestructibles St Hildas Collegiate School
9 DNI One Dunedin North Intermediate
10 KVC Red Kaikorai Valley College
11 Columba Rockets Columba College

Year 5-6 - Oamaru Intermediate - 25 July 2017

Rank Team Name School
1 Waihao Thunderkids Waihao Downs School
2 Glenavy 2 Glenavy School
3 Titans Ardgowan School
4 Glenavy 1 Glenavy School
4 Maheno Maheno School
6 Totara Techies Totara School
6 Palmerston Titanium Particles Palmerston Primary School
8 Waihao Champions Waihao Downs School
9 Junior Einsteins Ardgowan School
9 Palmerston Electric Minions Palmerston Primary School
11 Main Trouble Makers Waimate Main School
12 Weston Weston School

Year 7-8 - Oamaru Intermediate - 24 July 2017

Rank Team Name School
1 Waihao Lil' Einsteins Waihao Downs School
2 Oamaru Intermediate 1 Oamaru Intermediate
3 Papakaio 1 Papakaio School
4 Maheno Maheno School
5 Oamaru Intermediate 2 Oamaru Intermediate
6 Totara Technicians Totara School
7 Papakaio 3 Papakaio School
7 Ardgowan Build`em Bros Ardgowan School
9 Papakaio 2 Papakaio School
10 Weston Weston School