Menu
header photo

EPro8 Challenge

870;86;19816505ec57a3658dbe781523322e1f3c80a1be870;86;7d13335104dc26a29c3f6ca6acf85484faf0613c870;86;a6fff90bc69fa0e8e8a947b6c871754909e33fcc

Select Event

Year 5-6 - Grand Final - Monrad Intermediate - 17 May 2017 
Year 7-8 - Grand Final - Monrad Intermediate - 16 May 2017 
Year 5-6 - Semifinal 1 - Palmerston North Intermediate Normal - 04 May 2017 
Year 7-8 - Semifinal 1 - Palmerston North Intermediate Normal - 03 May 2017 
Year 5-6 - Semifinal 2 - Palmerston North Intermediate Normal - 03 May 2017 
Year 7-8 - Semifinal 2 - Palmerston North Intermediate Normal - 02 May 2017 
Year 5-6 - Dannevirke South School - 11 April 2017 
Year 7-8 - Dannevirke South School - 10 April 2017 
Year 5-6 - Rutherford Junior High - 24 March 2017 
Year 7-8 - Rutherford Junior High - 23 March 2017 
Year 5-6 - Monrad Intermediate - 23 March 2017 
Year 7-8 - Monrad Intermediate - 22 March 2017 
Year 5-6 - Levin Intermediate School - 10 March 2017 
Year 7-8 - Levin Intermediate School - 09 March 2017 
Year 5-6 - Feilding Intermediate - 09 March 2017 
Year 7-8 - Feilding Intermediate - 08 March 2017 
Year 5-6 - College Street Normal School - 08 March 2017 
Year 7-8 - College Street Normal School - 07 March 2017 

Year 5-6 - Grand Final - Monrad Intermediate - 17 May 2017

Rank Team Name School
1 Bio-Brothers Manchester Street School
2 Whakarongo Technology Terrors Whakarongo School
3 RSS 6cess Russell Street School
3 CSNS Trial & Error College Street Normal School
5 The LES Champs Levin East School
6 Sciencey Ninja Walrus-Frogs Manchester Street School
7 South Puzzlers Dannevirke South School
8 ST ANTHONY’S TECHNIES St Anthony's School (Wanganui)
8 Ruahine Robots Ruahine School
8 Riverdale Radiators Riverdale School (Palmerston North)
8 The Magical Mechanics Koputaroa School

Year 7-8 - Grand Final - Monrad Intermediate - 16 May 2017

Rank Team Name School
1 Hunterville Honchos Hunterville School
2 Atomical Geniuses Brunswick School
2 Norsewood Knights Norsewood and Districts School
4 Ruahine ROCKERS Ruahine School
4 Matter Palmerston North Intermediate Normal
6 The Tokomaru Titans Tokomaru School
7 Procanix Palmerston North Intermediate Normal
8 Einsteins Fordell School
9 Whakarongo Slingshots Whakarongo School
10 Hunterville Hustlers Hunterville School

Year 5-6 - Semifinal 1 - Palmerston North Intermediate Normal - 04 May 2017

Rank Team Name School
1 Whakarongo Technology Terrors Whakarongo School
2 RSS 6cess Russell Street School
3 Ruahine Robots Ruahine School
4 ST ANTHONY’S TECHNIES St Anthony's School (Wanganui)
5 South Puzzlers Dannevirke South School
6 KHS Sparks Kumeroa-Hopelands School
6 Norsewood Ninjas Norsewood and Districts School
6 Inventors St Anne's Catholic School (Wanganui)
6 Whangahooligans Whangaehu School
6 Newbury Nanobots Newbury School
11 Action Atoms Brunswick School
12 St James Gold St Jame's Catholic School

Year 7-8 - Semifinal 1 - Palmerston North Intermediate Normal - 03 May 2017

Rank Team Name School
1 Atomical Geniuses Brunswick School
2 Ruahine ROCKERS Ruahine School
2 Procanix Palmerston North Intermediate Normal
4 Norsewood Knights Norsewood and Districts School
5 Whakarongo Slingshots Whakarongo School
6 The Brainwaves Ross Intermediate
6 Whakarongo Figure-it-outers Whakarongo School
8 St AUGUSTINE’S ARTISANS St Anthony's School (Wanganui)
9 KHS Sparks Kumeroa-Hopelands School
9 Kumeroa-Hopelands 1 Kumeroa-Hopelands School
9 Mechanical Minions St Anne's Catholic School (Wanganui)
9 St Peter's Golden Wires St Peter's College (Palmerston North)

Year 5-6 - Semifinal 2 - Palmerston North Intermediate Normal - 03 May 2017

Rank Team Name School
1 The Magical Mechanics Koputaroa School
2 Bio-Brothers Manchester Street School
3 CSNS Trial & Error College Street Normal School
3 Sciencey Ninja Walrus-Frogs Manchester Street School
5 Riverdale Radiators Riverdale School (Palmerston North)
5 The LES Champs Levin East School
7 Riverdale Robotrons Riverdale School (Palmerston North)
8 CSNS Lads College Street Normal School
8 The Rainbow Brainiacs Manchester Street School
8 Fairfield Figure-Its Fairfield School (Levin)
8 The Legendary Equations Koputaroa School
12 Brainblowers Lytton Street School

Year 7-8 - Semifinal 2 - Palmerston North Intermediate Normal - 02 May 2017

Rank Team Name School
1 Hunterville Honchos Hunterville School
2 Einsteins Fordell School
2 Hunterville Hustlers Hunterville School
4 The Tokomaru Titans Tokomaru School
4 Matter Palmerston North Intermediate Normal
6 Ashhurst United Ashhurst School
7 TechnoKing Feilding Intermediate
7 E=MC2 Fairfield School (Levin)
7 Koputaroa Intelligence Squad Koputaroa School
7 LIS Quarks Levin Intermediate School
11 LIS Leptons Levin Intermediate School
11 Koputaroa Brainiacs Koputaroa School

Year 5-6 - Dannevirke South School - 11 April 2017

Rank Team Name School
1 KHS Sparks Kumeroa-Hopelands School
2 South Puzzlers Dannevirke South School
3 Ruahine Robots Ruahine School
4 Norsewood Ninjas Norsewood and Districts School
5 KHS Hammerheads Kumeroa-Hopelands School
6 South All Stars Dannevirke South School
7 South Solvers Dannevirke South School
8 Chasing Cheetahs Te Uri Scouts
8 KHS Thunder Kumeroa-Hopelands School
8 KHS Construction Kumeroa-Hopelands School

Year 7-8 - Dannevirke South School - 10 April 2017

Rank Team Name School
1 Norsewood Knights Norsewood and Districts School
2 KHS Sparks Kumeroa-Hopelands School
3 Kumeroa-Hopelands 1 Kumeroa-Hopelands School
4 Ruahine ROCKERS Ruahine School
5 Electronic Engineers Te Uri Scouts
6 Huia Range Huia Range School
7 South Innovators Dannevirke South School
8 South Dannevirke South School
9 South Techies Dannevirke South School

Year 5-6 - Rutherford Junior High - 24 March 2017

Rank Team Name School
1 ST ANTHONY’S TECHNIES St Anthony's School (Wanganui)
2 Inventors St Anne's Catholic School (Wanganui)
3 Whangahooligans Whangaehu School
4 Kaitoke Kaitoke School (Wanganui)
4 Action Atoms Brunswick School
6 Aranui Aces Aranui School (Wanganui)
6 Castlecliff 1 Castlecliff School
8 Castlecliff 2 Castlecliff School
9 Aranui Adventurers Aranui School (Wanganui)
9 Braniacs Fordell School
9 Odd Fellows Brunswick School
12 Mosston Primary School Mosston School

Year 7-8 - Rutherford Junior High - 23 March 2017

Rank Team Name School
1 Atomical Geniuses Brunswick School
2 St AUGUSTINE’S ARTISANS St Anthony's School (Wanganui)
3 Einsteins Fordell School
4 Mechanical Minions St Anne's Catholic School (Wanganui)
5 Rutherford Rockers Rutherford Junior High
5 Minecrafty Whangaehu School
5 The Mathtrons Brunswick School
8 Rutherford Racers Rutherford Junior High
9 Engineers St Anne's Catholic School (Wanganui)
9 Kaitoke Kaitoke School (Wanganui)
11 Rutherford Roadrunners Rutherford Junior High
12 Dragons St George's School

Year 5-6 - Monrad Intermediate - 23 March 2017

Rank Team Name School
1 RSS 6cess Russell Street School
2 St James Gold St Jame's Catholic School
3 Whakarongo Technology Terrors Whakarongo School
4 St James White St Jame's Catholic School
4 Newbury Nanobots Newbury School
4 RSS mega rangers Russell Street School
7 Whakarongo Brainboxes Whakarongo School
7 Roslyn Einsteins Roslyn School
9 St James Green St Jame's Catholic School
10 St James Blue St Jame's Catholic School
10 Switched on @ Roslyn Roslyn School

Year 7-8 - Monrad Intermediate - 22 March 2017

Rank Team Name School
1 St Peter's Golden Wires St Peter's College (Palmerston North)
2 Whakarongo Figure-it-outers Whakarongo School
3 The Brainwaves Ross Intermediate
4 Whakarongo Slingshots Whakarongo School
5 Pop-Cog Felas Ross Intermediate
5 Rogs Ross Intermediate
5 Monrad Manicors Monrad Intermediate
5 Team F.O.C.U.S Roslyn School
5 Scientific Geniuses Roslyn School
10 Awesome Forcem Monrad Intermediate
11 Newbury Neurons Newbury School

Year 5-6 - Levin Intermediate School - 10 March 2017

Rank Team Name School
1 The LES Champs Levin East School
2 The Magical Mechanics Koputaroa School
3 The Legendary Equations Koputaroa School
4 Fairfield Fixits Fairfield School (Levin)
4 Fairfield Figure-Its Fairfield School (Levin)
4 Levin Lasers Levin School
4 Foxton Beach 1 Foxton Beach School
8 Kop Mechanics Koputaroa School
9 Manakau Einsteins Manakau School
9 North Force Levin North School
9 Levin Legends Levin School
12 Koputaroa Think Cheetahs Koputaroa School

Year 7-8 - Levin Intermediate School - 09 March 2017

Rank Team Name School
1 E=MC2 Fairfield School (Levin)
2 LIS Quarks Levin Intermediate School
3 Koputaroa Brainiacs Koputaroa School
4 Koputaroa Mechanics Koputaroa School
4 Koputaroa Intelligence Squad Koputaroa School
4 LIS Leptons Levin Intermediate School
7 Brain Busters Ohau School
8 Little Einsteins Fairfield School (Levin)
8 LIS Photons Levin Intermediate School
10 LIS Neutrinos Levin Intermediate School
11 Koputaroa Engineers Koputaroa School
11 Foxton Beach 1 Foxton Beach School

Year 5-6 - Feilding Intermediate - 09 March 2017

Rank Team Name School
1 Sciencey Ninja Walrus-Frogs Manchester Street School
2 Bio-Brothers Manchester Street School
3 Brainblowers Lytton Street School
4 The Rainbow Brainiacs Manchester Street School
5 Hunterville Huntaways Hunterville School
6 Thinking Power North Street School
6 Smart Heads Lytton Street School
8 Team Maks South Makirikiri School
9 Mak Makers South Makirikiri School
9 The MSS Mechanical Fire Duckies Manchester Street School
11 Hunterville Hurricanes Hunterville School

Year 7-8 - Feilding Intermediate - 08 March 2017

Rank Team Name School
1 TechnoKing Feilding Intermediate
2 Hunterville Honchos Hunterville School
3 Halcombe Hawks Halcombe Primary School
4 Hunterville Hustlers Hunterville School
5 Making Maks South Makirikiri School
6 Storm Destroyer North Street School
7 Big Maks South Makirikiri School
8 TechnoBoss Feilding Intermediate
9 Halcombe Hurricanes Halcombe Primary School

Year 5-6 - College Street Normal School - 08 March 2017

Rank Team Name School
1 Riverdale Robotrons Riverdale School (Palmerston North)
1 Riverdale Radiators Riverdale School (Palmerston North)
3 CSNS Lads College Street Normal School
4 CSNS Trial & Error College Street Normal School
5 Westie 1 West End School (Palmerston North)
5 Westie 2 West End School (Palmerston North)
7 Ashhurst Hammerheads Ashhurst School
8 CSNS Geek Squad College Street Normal School
8 Ashhurst Lightbulbs Ashhurst School
8 Parkland Pros Parkland School
8 Chaosity Palmerston North Adventist Christian School
12 CSNS Think Tank College Street Normal School

Year 7-8 - College Street Normal School - 07 March 2017

Rank Team Name School
1 Ashhurst United Ashhurst School
2 Matter Palmerston North Intermediate Normal
3 Procanix Palmerston North Intermediate Normal
4 The Tokomaru Titans Tokomaru School
5 Flamingoes Palmerston North Intermediate Normal
6 Hard drive Palmerston North Intermediate Normal
7 Ashhurst Masters Ashhurst School
8 Manakau Archimedes Manakau School
9 Knights Palmerston North Intermediate Normal
9 The Knight Bus Tokomaru School