Menu
header photo

EPro8 Challenge

870;86;19816505ec57a3658dbe781523322e1f3c80a1be870;86;7d13335104dc26a29c3f6ca6acf85484faf0613c870;86;a6fff90bc69fa0e8e8a947b6c871754909e33fcc

Select Event

Year 5-6 - Grand Final - Flaxmere Primary School - 12 April 2017 
Year 7-8 - Grand Final - Flaxmere Primary School - 11 April 2017 
Year 5-6 - Havelock North Intermediate - 03 March 2017 
Year 7-8 - Havelock North Intermediate - 02 March 2017 
Year 5-6 - Flaxmere Primary School - 02 March 2017 
Year 7-8 - Flaxmere Primary School - 01 March 2017 
Year 5-6 - Tamatea Intermediate - 01 March 2017 
Year 7-8 - Tamatea Intermediate - 28 February 2017 
Year 5-6 - Clive School - 28 February 2017 

Year 5-6 - Grand Final - Flaxmere Primary School - 12 April 2017

Rank Team Name School
1 Tech Kids Peterhead School
2 HNPS Blue Panthers Havelock North Primary School
3 The Creators Onekawa School
4 HCS Mechanics Hastings Christian School
5 Furious 4 Greenmeadows School
6 Mahora Pros Mahora School
6 Triple A Smarties Frimley School
8 Full Noise Clive School
9 HNPS Blue Unicorns Havelock North Primary School
9 HNPS Thunderbolts Havelock North Primary School
9 hhsTechies Henry Hill School
9 MKK Sparks Maraekakaho School

Year 7-8 - Grand Final - Flaxmere Primary School - 11 April 2017

Rank Team Name School
1 Hereworth Creators Hereworth School
1 Illustrated Four Kimi Ora Community School
3 HIS Einstiens Hastings Intermediate
4 Hereworth Innovators Hereworth School
5 HNI Circuit Fryers Havelock North Intermediate
5 Star Techies Peterhead School
5 NIS-Squelcha Napier Intermediate
8 IONA GREEN Iona College
8 The Sherlocks St Patrick's School (Napier)
8 Joseph's carpenters St Joseph's School (Hastings)
11 Team TOA Flaxmere Primary School
12 Poukawa 1 Poukawa School

Year 5-6 - Havelock North Intermediate - 03 March 2017

Rank Team Name School
1 HNPS Blue Panthers Havelock North Primary School
2 HNPS Blue Unicorns Havelock North Primary School
2 HNPS Thunderbolts Havelock North Primary School
4 Wiremu Hereworth School
5 Te Mata Unnicorns Te Mata School (Havelock North)
6 HNPS Blueberries Havelock North Primary School
7 Te Mata Narwhale Te Mata School (Havelock North)
8 Te Mata Wreckers Te Mata School (Havelock North)
9 Te Mata Hawks Te Mata School (Havelock North)
10 Reeve Hereworth School
11 Sturge Hereworth School
12 Izard Hereworth School

Year 7-8 - Havelock North Intermediate - 02 March 2017

Rank Team Name School
1 Hereworth Creators Hereworth School
2 IONA GREEN Iona College
2 HNI Circuit Fryers Havelock North Intermediate
4 Hereworth Innovators Hereworth School
5 IONA GOLD Iona College
5 HNI Cyborgs Havelock North Intermediate
5 Hereworth Originators Hereworth School
8 IONA RED Iona College
9 HNI Mad Scientists Havelock North Intermediate
9 Hereworth Pioneers Hereworth School
11 HNI Glass Smashers Havelock North Intermediate
12 IONA BLUE Iona College

Year 5-6 - Flaxmere Primary School - 02 March 2017

Rank Team Name School
1 Tech Kids Peterhead School
1 Mahora Pros Mahora School
3 HCS Mechanics Hastings Christian School
4 Team AKO Flaxmere Primary School
4 Kimi Squad Kimi Ora Community School
4 The Electric Brains St Mary's School (Hastings)
7 Irongate Wizards Irongate School
8 The dominators St Joseph's School (Hastings)
9 The Teknix Hastings Central School
9 Techo Terminators Hastings Central School
11 Tech Force Peterhead School
12 Smashing salamanders St Joseph's School (Hastings)

Year 7-8 - Flaxmere Primary School - 01 March 2017

Rank Team Name School
1 Team TOA Flaxmere Primary School
2 Star Techies Peterhead School
2 Poukawa 1 Poukawa School
2 Illustrated Four Kimi Ora Community School
5 Woodford Whizzes Woodford House
6 Twyford Demolishers Twyford School
7 Irongate Technokids Irongate School
8 HCS Engineers Hastings Christian School
9 Twyford Creators Twyford School
10 Twyford Techies Twyford School
11 Creativity Crew Peterhead School
12 Wonderful Woodford Woodford House

Year 5-6 - Tamatea Intermediate - 01 March 2017

Rank Team Name School
1 The Creators Onekawa School
1 Furious 4 Greenmeadows School
3 hhsTechies Henry Hill School
4 360 Onekawa School
4 Speed Builders Greenmeadows School
6 AMS Droids Arthur Miller School
7 hhsSmarties Henry Hill School
8 AMS Rogues Arthur Miller School
8 Reptilians Greenmeadows School
10 Techno JeDI's Marewa School
11 AMS Jedis Arthur Miller School
12 Wolverines Greenmeadows School

Year 7-8 - Tamatea Intermediate - 28 February 2017

Rank Team Name School
1 The Sherlocks St Patrick's School (Napier)
2 NIS-Squelcha Napier Intermediate
3 HIS Einstiens Hastings Intermediate
4 Joseph's carpenters St Joseph's School (Hastings)
5 Raspberry Pi St Mary's School (Hastings)
6 Bob the builders St Joseph's School (Hastings)
7 Tamatea Champions Tamatea Intermediate
8 William Colenso College Yr 7-8 Team 2 William Colenso College
9 NIS-BB Guns Napier Intermediate
9 Supersonics St Patrick's School (Napier)
11 Tremendous Tamatea Tamatea Intermediate
12 William Colenso College Yr 7-8 Team 1 William Colenso College

Year 5-6 - Clive School - 28 February 2017

Rank Team Name School
1 Triple A Smarties Frimley School
2 MKK Sparks Maraekakaho School
3 Clive School Yr 5-6 Team 2 Clive School
4 MKK Techies Maraekakaho School
4 Thunderbolts St Patrick's School (Napier)
6 Fantastic 4 Taradale Primary School
6 Clive School Yr 5-6 Team 3 Clive School
8 Aplus Pros Taradale Primary School
8 Clive School Yr 5-6 Team 1 Clive School
10 Techno Team Haumoana School
10 Techno Freaks Taradale Primary School
12 Roaster Potatoes Taradale Primary School