Menu
header photo

EPro8 Challenge

870;86;19816505ec57a3658dbe781523322e1f3c80a1be870;86;7d13335104dc26a29c3f6ca6acf85484faf0613c870;86;a6fff90bc69fa0e8e8a947b6c871754909e33fcc

Select Event

Year 5-6 - Grand Final - Heaton Normal Intermediate - 05 July 2017 
Year 7-8 - Grand Final - Heaton Normal Intermediate - 04 July 2017 
Year 5-6 - Semifinal 3 - Clearview Primary School - 29 June 2017 
Year 7-8 - Semifinal 3 - Clearview Primary School - 28 June 2017 
Year 5-6 - Semifinal 2 - Opawa School - 28 June 2017 
Year 7-8 - Semifinal 2 - Opawa School - 27 June 2017 
Year 5-6 - Semifinal 1 - Belfast School - 27 June 2017 
Year 7-8 - Semifinal 1 - Belfast School - 26 June 2017 
Year 5-6 - Ashburton Intermediate - 15 June 2017 
Year 7-8 - Ashburton Intermediate - 14 June 2017 
Year 5-6 - Christchurch South Intermediate - 14 June 2017 
Year 7-8 - Christchurch South Intermediate - 13 June 2017 
Year 5-6 - Chisnallwood Intermediate - 13 June 2017 
Year 7-8 - Chisnallwood Intermediate - 13 June 2017 
Year 7-8 - Chisnallwood Intermediate - 12 June 2017 
Year 5-6 - Heaton Normal Intermediate - 09 June 2017 
Year 7-8 - Heaton Normal Intermediate - 08 June 2017 
Year 5-6 - Avonhead School - 08 June 2017 
Year 7-8 - Avonhead School - 07 June 2017 
Year 5-6 - Opawa School - 07 June 2017 
Year 7-8 - Opawa School - 06 June 2017 
Year 5-6 - Belfast School - 25 May 2017 
Year 7-8 - Belfast School - 24 May 2017 
Year 7-8 - Kaiapoi North School - 23 May 2017 
Year 5-6 - Kaiapoi North School - 23 May 2017 

Year 5-6 - Grand Final - Heaton Normal Intermediate - 05 July 2017

Rank Team Name School
1 West Spreydon Scientists West Spreydon School
2 The Wonder Pets Lyttelton Primary School
3 PPP's (Peculiar Pukeko Problem Solvers) Ladbrooks School
3 GPS Rockets Geraldine Primary School
5 The Mechanics St Martin's School
6 Halswell Hammers Halswell School
7 Clearview Tuis Clearview Primary School
8 GPS Magic Geraldine Primary School
8 KNS Tech-Knights Kaiapoi North School
10 Templeton Trailblazers Templeton School
11 Shirley Ti Kouka Shirley School
12 STAC Navy St Andrew's College

Year 7-8 - Grand Final - Heaton Normal Intermediate - 04 July 2017

Rank Team Name School
1 CHIZZY 1 Chisnallwood Intermediate
2 Cust Creators Cust School
3 Waihi 8 Waihi School
4 STAC White St Andrew's College
5 Magnetic Minds Rangi Ruru Girls' School
6 Heaton Sparks Heaton Normal Intermediate
7 Ladbrooks LabNuts Ladbrooks School
8 Pearse Flyers Ashburton Christian School
9 The Process Marshland School
10 Chitty Chitty Bang Bang Mount Pleasant School
11 ECS Nuggets Emmanuel Christian School
12 Rolleston Rollers Rolleston School

Year 5-6 - Semifinal 3 - Clearview Primary School - 29 June 2017

Rank Team Name School
1 Clearview Tuis Clearview Primary School
2 PPP's (Peculiar Pukeko Problem Solvers) Ladbrooks School
3 GPS Rockets Geraldine Primary School
4 GPS Magic Geraldine Primary School
4 Kirwee Champs Kirwee Model School
4 Kea Kids Clearview Primary School
7 Westie Chocomocos West Melton School
8 Wakanui Wizards Wakanui School
9 Borough Builders Ashburton Borough School
9 Munro Flyers Ashburton Christian School
11 Robotic Renegades West Melton School
12 Raiders Rowley Avenue School

Year 7-8 - Semifinal 3 - Clearview Primary School - 28 June 2017

Rank Team Name School
1 Ladbrooks LabNuts Ladbrooks School
1 Waihi 8 Waihi School
3 Pearse Flyers Ashburton Christian School
4 Rolleston Rollers Rolleston School
5 Tenacious Templeton Troubleshooters Templeton School
6 E=mc² Mount Hutt College
7 MHC Einsteins Mount Hutt College
8 Clearview Cranium Crushers Clearview Primary School
9 Kirkwood Wizards Kirkwood Intermediate
10 Team West Melton West Melton School
11 LC Rutherfords Linwood College
12 Westy Wonders West Melton School

Year 5-6 - Semifinal 2 - Opawa School - 28 June 2017

Rank Team Name School
1 West Spreydon Scientists West Spreydon School
1 Templeton Trailblazers Templeton School
1 The Wonder Pets Lyttelton Primary School
1 The Mechanics St Martin's School
5 Spreydon Sprockets Spreydon School
6 The Wai-Z Ones Waitākiri Primary School
6 Heathcote Hackers Heathcote Valley School
8 Paparoa Pro Tech Paparoa Street School
9 420 Blazers St Alban's School
9 The Brain Bombs St Martin's School
11 Paparoa Gadget Geeks Paparoa Street School
11 Tec4 St Alban's Catholic School

Year 7-8 - Semifinal 2 - Opawa School - 27 June 2017

Rank Team Name School
1 ECS Nuggets Emmanuel Christian School
1 Chitty Chitty Bang Bang Mount Pleasant School
3 Heaton Sparks Heaton Normal Intermediate
4 Magnetic Minds Rangi Ruru Girls' School
5 OLA 1 Our Lady of the Assumption School
5 OLA 2 Our Lady of the Assumption School
7 E Pro Amazing St Martin's School
8 Kimions 2.0 St Joseph's School (Christchurch)
8 Cobham Technochamps Cobham Intermediate
8 D Pro 7s St Martin's School
8 The Voyagers Opawa School
12 The Flabby Children St Martin's School

Year 5-6 - Semifinal 1 - Belfast School - 27 June 2017

Rank Team Name School
1 STAC Navy St Andrew's College
2 Shirley Ti Kouka Shirley School
3 Halswell Hammers Halswell School
4 Marshland Bolt Builders Marshland School
4 Marshland Strange Structures Marshland School
4 The All Stars Belfast School
4 Sefton Cyclones Sefton School
4 Technology Tacos Kaiapoi Borough School
4 KNS Tech-Knights Kaiapoi North School
10 Techno Freaks Rangiora New Life School

Year 7-8 - Semifinal 1 - Belfast School - 26 June 2017

Rank Team Name School
1 The Process Marshland School
2 Cust Creators Cust School
3 CHIZZY 1 Chisnallwood Intermediate
3 STAC White St Andrew's College
5 Sumner Surfers Sumner School
6 Techno Totara St Patrick's School (Kaiapoi)
7 Amberley 1 Amberley School
8 STAC Navy St Andrew's College
8 Karetu Kids North Loburn School
10 Kirkwood Genius's Kirkwood Intermediate
11 CHIZZY 3 Chisnallwood Intermediate
12 Big Brains of Belfast Belfast School

Year 5-6 - Ashburton Intermediate - 15 June 2017

Rank Team Name School
1 Munro Flyers Ashburton Christian School
2 Wakanui Wizards Wakanui School
3 GPS Rockets Geraldine Primary School
3 GPS Magic Geraldine Primary School
5 Borough Builders Ashburton Borough School
6 Waihi 6 Waihi School
7 Lauriston Lab Rats Lauriston School
8 Wakanui Wonders Wakanui School
9 Hampstead Smarties Hampstead School
10 Hampstead Legends Hampstead School
11 Borough Breakers Ashburton Borough School
12 Mayfield Magicians Mayfield School (Hinds)

Year 7-8 - Ashburton Intermediate - 14 June 2017

Rank Team Name School
1 MHC Einsteins Mount Hutt College
2 E=mc² Mount Hutt College
3 Waihi 8 Waihi School
4 Pearse Flyers Ashburton Christian School
5 Wakanui Wild Fires Wakanui School
6 Waihi 7 Waihi School
7 Mayfield Mechanics Mayfield School (Hinds)
8 H2 Awesome Mount Hutt College
9 The 4 Muskateers Hinds School
10 Borough Brainiacs Ashburton Borough School
11 E-Pro8 Inventors Hinds School
12 Beefy Brains Mount Hutt College

Year 5-6 - Christchurch South Intermediate - 14 June 2017

Rank Team Name School
1 PPP's (Peculiar Pukeko Problem Solvers) Ladbrooks School
1 West Spreydon Scientists West Spreydon School
1 Spreydon Sprockets Spreydon School
4 Raiders Rowley Avenue School
5 Selwyn Circuit Breakers Selwyn House School
5 Sharks Rowley Avenue School
7 Kererū Krusaders Te Waka Unua School
8 Ladbrooks Legends Ladbrooks School
9 Halswell Hammers Halswell School
10 Kererū Krushers Te Waka Unua School
10 Russley Smarties Russley School

Year 7-8 - Christchurch South Intermediate - 13 June 2017

Rank Team Name School
1 OLA 1 Our Lady of the Assumption School
2 Kirkwood Wizards Kirkwood Intermediate
3 Kirkwood Genius's Kirkwood Intermediate
4 OLA 2 Our Lady of the Assumption School
5 Casebrook Crew Casebrook Intermediate
6 Casebrook Challengers Casebrook Intermediate
7 Halswell Heros Halswell School
8 Christchurch South Intermediate 1 Christchurch South Intermediate
8 Titanium 22 Russley School
10 Electro Brains St Teresas School (Christchurch)
10 Warriors Rowley Avenue School
12 Broncos Rowley Avenue School

Year 5-6 - Chisnallwood Intermediate - 13 June 2017

Rank Team Name School
1 The Wai-Z Ones Waitākiri Primary School
2 Shirley Ti Kouka Shirley School
3 The Wai-ers Waitākiri Primary School
4 Sci Tech Waitākiri Primary School
5 Shirley Akeake Shirley School
6 Nike Waitākiri Primary School

Year 7-8 - Chisnallwood Intermediate - 13 June 2017

Rank Team Name School
1 Ladbrooks LabNuts Ladbrooks School
2 Kimions 2.0 St Joseph's School (Christchurch)
3 Rolleston Rollers Rolleston School
4 C3EPro St Joseph's School (Christchurch)
5 Selwyn Techno Girls Selwyn House School
6 Brainy Blueberries Ladbrooks School

Year 7-8 - Chisnallwood Intermediate - 12 June 2017

Rank Team Name School
1 Tangaroa 2 Rawhiti School
1 CHIZZY 1 Chisnallwood Intermediate
1 The Untouchables Te Waka Unua School
2 Sumner Surfers Sumner School
3 CHIZZY 3 Chisnallwood Intermediate
4 LC Rutherfords Linwood College
5 Sunlight Shirley Intermediate
5 CHIZZY 2 Chisnallwood Intermediate
7 Catholic Cathedral College 1 Catholic Cathedral College
8 Cranium Crushers Te Waka Unua School
8 Tangaroa 1 Rawhiti School

Year 5-6 - Heaton Normal Intermediate - 09 June 2017

Rank Team Name School
1 Tec4 St Alban's Catholic School
2 Templeton Trailblazers Templeton School
3 Paparoa Pro Tech Paparoa Street School
4 Paparoa Gadget Geeks Paparoa Street School
4 420 Blazers St Alban's School
6 Paparoa E-Pros Paparoa Street School
6 Wacky What Ifs Ilam School
8 ECS Fusion Emmanuel Christian School
9 4 Paparoa Pros Paparoa Street School
10 Bouncing Banana Buddie Ilam School
11 Smartinis St Alban's School
12 The Rage Mage St Alban's School

Year 7-8 - Heaton Normal Intermediate - 08 June 2017

Rank Team Name School
1 Cobham Technochamps Cobham Intermediate
2 Heaton Sparks Heaton Normal Intermediate
2 ECS Nuggets Emmanuel Christian School
4 Magnetic Minds Rangi Ruru Girls' School
5 Heaton Rockets Heaton Normal Intermediate
6 ECS Rampage Emmanuel Christian School
7 Megawatts Hornby High School
8 Heaton Bolts Heaton Normal Intermediate
9 Heaton Stars Heaton Normal Intermediate
10 Steampunks Hornby High School
10 Rangi Rockets Rangi Ruru Girls' School
12 Cobham Techsperts Cobham Intermediate

Year 5-6 - Avonhead School - 08 June 2017

Rank Team Name School
1 Kirwee Champs Kirwee Model School
2 Clearview Tuis Clearview Primary School
3 Kea Kids Clearview Primary School
4 Westie Chocomocos West Melton School
4 Robotic Renegades West Melton School
6 Building Blocks Avonhead School
6 Bright Sparks Clearview Primary School
6 Device Demons West Melton School
9 Kirwee Pros Kirwee Model School
9 Pukeko Pack Clearview Primary School
11 Westie Savages West Melton School

Year 7-8 - Avonhead School - 07 June 2017

Rank Team Name School
1 Team West Melton West Melton School
2 Tenacious Templeton Troubleshooters Templeton School
2 Clearview Cranium Crushers Clearview Primary School
2 Westy Wonders West Melton School
5 Westburn School Westburn School
6 Team3 Clearview Primary School
7 Westy Warriors West Melton School
8 Bob the Builders Avonhead School
9 Avonhead Allstars Avonhead School
10 West Melton Wonders West Melton School

Year 5-6 - Opawa School - 07 June 2017

Rank Team Name School
1 The Wonder Pets Lyttelton Primary School
1 The Mechanics St Martin's School
3 The Brain Bombs St Martin's School
4 Heathcote Hackers Heathcote Valley School
5 Operation 2.0 St Martin's School
6 Mean Machines Opawa School
7 Sumner Rocks Sumner School
8 TechnoDragons St Martin's School
8 MtP Mechanics Mount Pleasant School
10 Sumner Surfers Sumner School
10 MtP Maestroes Mount Pleasant School

Year 7-8 - Opawa School - 06 June 2017

Rank Team Name School
1 The Voyagers Opawa School
2 The Flabby Children St Martin's School
3 D Pro 7s St Martin's School
4 E Pro Amazing St Martin's School
4 Chitty Chitty Bang Bang Mount Pleasant School
6 Katua17 Cashmere Primary School
6 CPS17 Cashmere Primary School
8 Chicken Nugget Soup Redcliffs School
8 Valley Volts Heathcote Valley School
10 The Intergalactix - St Peters St Peter's School (Christchurch)
11 Techno Wizards St Martin's School
11 The Whoopsies Mount Pleasant School

Year 5-6 - Belfast School - 25 May 2017

Rank Team Name School
1 Marshland Strange Structures Marshland School
1 STAC Navy St Andrew's College
1 The All Stars Belfast School
4 Marshland Bolt Builders Marshland School
5 Papanui Creators Papanui Primary School
5 Sharks Sheffield School
7 Tic Tacs Ohoka School
8 BangBang Builder Gang Ouruhia Model School
9 Papanui Inventors Papanui Primary School
9 Redwood School Redwood School (Christchurch)
11 STAC White St Andrew's College

Year 7-8 - Belfast School - 24 May 2017

Rank Team Name School
1 The Process Marshland School
2 STAC White St Andrew's College
3 STAC Navy St Andrew's College
4 Big Brains of Belfast Belfast School
5 Belfast Brainiacs Belfast School
6 The Ferrets Lyttelton Primary School
6 The Techies Rangiora New Life School
8 Loburn Legends Loburn School
9 The Ohoka Smarties Ohoka School
10 Ouruhia Jets Ouruhia Model School

Year 7-8 - Kaiapoi North School - 23 May 2017

Rank Team Name School
1 Amberley 1 Amberley School
2 Techno Totara St Patrick's School (Kaiapoi)
3 Karetu Kids North Loburn School
4 Cust Creators Cust School
5 Fantastic Four Kaiapoi Borough School
6 Southbrook 1 Southbrook School
7 Outside the Box St Joseph's School (Rangiora)
8 Sefton Twinkletoes Sefton School
9 Amberley 2 Amberley School
9 KNS Techsperts Kaiapoi North School
11 Oxford Area 1 Oxford Area School
12 Leithfield 1 Leithfield School

Year 5-6 - Kaiapoi North School - 23 May 2017

Rank Team Name School
1 KNS Tech-Knights Kaiapoi North School
2 Sefton Cyclones Sefton School
3 Technology Tacos Kaiapoi Borough School
4 Techno Freaks Rangiora New Life School
5 Goldilocks and the Three Bears St Patrick's School (Kaiapoi)
6 Inventables St Joseph's School (Rangiora)
7 Loburn Legends Loburn School
7 Amberley 2 Amberley School
9 Amberley 1 Amberley School
10 Leithfield 1 Leithfield School