Menu
header photo

EPro8 Challenge

870;86;19816505ec57a3658dbe781523322e1f3c80a1be870;86;7d13335104dc26a29c3f6ca6acf85484faf0613c870;86;a6fff90bc69fa0e8e8a947b6c871754909e33fcc

Select Event

Year 5-6 - Grand Final - Rototuna Junior High - 28 July 2016 
Year 7-8 - Grand Final - Rototuna Junior High - 27 July 2016 
Year 5-6 - Semifinal 2 - St Joseph's Catholic School (Morrinsville) - 08 July 2016 
Year 7-8 - Semifinal 2 - St Joseph's Catholic School (Morrinsville) - 07 July 2016 
Year 5-6 - Semifinal 1 - Maeroa Intermediate - 07 July 2016 
Year 7-8 - Semifinal 1 - Maeroa Intermediate - 06 July 2016 
Year 7-8 - Rototuna Junior High - 23 June 2016 
Year 5-6 - Rototuna Junior High - 23 June 2016 
Year 5-6 - Maeroa Intermediate - 22 June 2016 
Year 7-8 - Maeroa Intermediate - 21 June 2016 
Year 5-6 - Southwell School - 21 June 2016 
Year 7-8 - Southwell School - 20 June 2016 
Year 7-8 - Te Awamutu Intermediate - 16 June 2016 
Year 5-6 - Te Awamutu Intermediate - 16 June 2016 
Year 5-6 - Morrinsville Intermediate - 15 June 2016 
Year 7-8 - Morrinsville Intermediate - 14 June 2016 
Year 5-6 - Parawai School - 14 June 2016 
Year 7-8 - Parawai School - 13 June 2016 

Year 5-6 - Grand Final - Rototuna Junior High - 28 July 2016

Rank Team Name School
1 Hukanui-Einsteins Hukanui School
2 Silly Sausages Te Kowhai School
3 Aberdeen Firesparks Aberdeen School
4 Cambridge Primary 1 Cambridge Primary School
5 The Tahuna Techies Tahuna School
5 Smarties Netherton School
7 Te Puru Waffles Te Puru School
8 Guinea Pigs Gordonton School
9 Ohinewai Fantastic Four Ohinewai School
10 Korakonui 2 Korakonui School
11 Rotokauri Trouble Makers Rotokauri School

Year 7-8 - Grand Final - Rototuna Junior High - 27 July 2016

Rank Team Name School
1 Marian Boom Marian Catholic School
2 Thames South 1 Thames South School
3 Neutrinos Morrinsville Intermediate
3 Techinasec Te Rapa School
5 MIS Masterminds Matamata Intermediate
6 Mechanical Minds St Joseph's Catholic School (Morrinsville)
7 Quarks Morrinsville Intermediate
8 The Incredibles Maeroa Intermediate
9 Maths is Fun Gordonton School
10 TMMKKM Uira Toku Mapihi Maurea Kura Kaupapa Maori

Year 5-6 - Semifinal 2 - St Joseph's Catholic School (Morrinsville) - 08 July 2016

Rank Team Name School
1 Ohinewai Fantastic Four Ohinewai School
2 The Tahuna Techies Tahuna School
2 Te Puru Waffles Te Puru School
4 Korakonui 2 Korakonui School
5 Smarties Netherton School
6 Matatoki Matatoki School
7 Fearless Firth Firth Primary School
8 The Tahuna Technophiles Tahuna School
9 Thames South 1 Thames South School
10 Puahue 1 Puahue School

Year 7-8 - Semifinal 2 - St Joseph's Catholic School (Morrinsville) - 07 July 2016

Rank Team Name School
1 Neutrinos Morrinsville Intermediate
1 MIS Masterminds Matamata Intermediate
1 Thames South 1 Thames South School
4 Quarks Morrinsville Intermediate
5 Mechanical Minds St Joseph's Catholic School (Morrinsville)
6 Full Throttle St Peter's School (Cambridge)
7 Custom Builds Puriri School
8 TPE Te Puru School
9 Light Bulbs St Peter's School (Cambridge)
9 Nerds Netherton School
11 O.B.I. Tech Te Awamutu Intermediate

Year 5-6 - Semifinal 1 - Maeroa Intermediate - 07 July 2016

Rank Team Name School
1 Hukanui-Einsteins Hukanui School
1 Guinea Pigs Gordonton School
3 Aberdeen Firesparks Aberdeen School
4 Rotokauri Trouble Makers Rotokauri School
4 Silly Sausages Te Kowhai School
4 Cambridge Primary 1 Cambridge Primary School
7 HamSDA Hamilton Seventh-day Adventist School
8 Kimihia Keas Kimihia School
8 Whakawatea 1 Te Kura Amorangi o Whakawatea
8 TMMKKM Whaititiri Toku Mapihi Maurea Kura Kaupapa Maori
8 RSS Coders Rhode Street School
12 Blue Smarties Gordonton School

Year 7-8 - Semifinal 1 - Maeroa Intermediate - 06 July 2016

Rank Team Name School
1 Maths is Fun Gordonton School
2 Techinasec Te Rapa School
2 Marian Boom Marian Catholic School
4 TMMKKM Uira Toku Mapihi Maurea Kura Kaupapa Maori
4 The Incredibles Maeroa Intermediate
6 HamSDA Hamilton Seventh-day Adventist School
7 Puketaha da vinci Puketaha School
7 Whakawatea 1 Te Kura Amorangi o Whakawatea
9 No Idea Southwell School
10 Engineering Masters Rototuna Junior High
11 Rotokauri Active Thinkers Rotokauri School

Year 7-8 - Rototuna Junior High - 23 June 2016

Rank Team Name School
1 Maths is Fun Gordonton School
2 Techinasec Te Rapa School
3 Engineering Masters Rototuna Junior High
4 Puketaha da vinci Puketaha School
5 Nameless Ones Gordonton School
5 DJS Rototuna Junior High
7 Puketaha Einsteins Puketaha School
8 EngiTrons Rototuna Junior High
9 Waipa Oompaloompagus Waipa School
10 Atom Alliance Rototuna Junior High
10 Crawshaw Shine Crawshaw School
12 Kimihia Kiwis Kimihia School

Year 5-6 - Rototuna Junior High - 23 June 2016

Rank Team Name School
1 Guinea Pigs Gordonton School
1 Kimihia Keas Kimihia School
3 Blue Smarties Gordonton School
4 Hukanui-Einsteins Hukanui School
5 Hukanui-Gear Rusters Hukanui School
6 Ohinewai Einsteinettes Ohinewai School
6 Puketaha Dolphins Puketaha School
8 Puketaha Pros Puketaha School
9 SISEmic activity. Rototuna Primary School
9 Endeavour 1 Endeavour School
11 Techie tubbies Te Rapa School
11 Endeavour 2 Endeavour School

Year 5-6 - Maeroa Intermediate - 22 June 2016

Rank Team Name School
1 Silly Sausages Te Kowhai School
2 Aberdeen Firesparks Aberdeen School
2 Rotokauri Trouble Makers Rotokauri School
4 Whakawatea 1 Te Kura Amorangi o Whakawatea
5 Crawshaw Puzzlers Crawshaw School
6 Demon Diva's Te Kowhai School
7 Deanwell Mechanics Deanwell School
7 Deanwell Scientists Deanwell School
9 Aberdeen Dynamos Aberdeen School

Year 7-8 - Maeroa Intermediate - 21 June 2016

Rank Team Name School
1 TMMKKM Uira Toku Mapihi Maurea Kura Kaupapa Maori
2 Rotokauri Active Thinkers Rotokauri School
3 Whakawatea 1 Te Kura Amorangi o Whakawatea
3 The Incredibles Maeroa Intermediate
5 Ratbags Raglan Area School
6 Fruit Salad Te Uku School
6 Te Uku a.k.a. Brains Te Uku School
6 Team Unicorn Maeroa Intermediate
9 Monsters Inc. Maeroa Intermediate
10 Wizkids Maeroa Intermediate

Year 5-6 - Southwell School - 21 June 2016

Rank Team Name School
1 Cambridge Primary 1 Cambridge Primary School
2 RSS Coders Rhode Street School
3 HamSDA Hamilton Seventh-day Adventist School
4 TMMKKM Whaititiri Toku Mapihi Maurea Kura Kaupapa Maori
4 Iron Science Glenview School (Hamilton)
4 The App-Zillas Marian Catholic School
7 Jazz Raptors Glenview School (Hamilton)
7 RSS Robots Rhode Street School
7 1911 Southwell School
7 Cambridge Primary 2 Cambridge Primary School
11 The Gigi-naires Marian Catholic School

Year 7-8 - Southwell School - 20 June 2016

Rank Team Name School
1 Marian Boom Marian Catholic School
2 No Idea Southwell School
2 Marian Fixit Marian Catholic School
4 HamSDA Hamilton Seventh-day Adventist School
5 Fantastic Four Te Kowhai School
5 Faze Te Kowhai School
5 Fairfield Intermediate 2 Fairfield Intermediate
8 Fairfield Intermediate 1 Fairfield Intermediate
9 RSS Breakers Rhode Street School
10 RSS Wreckers Rhode Street School

Year 7-8 - Te Awamutu Intermediate - 16 June 2016

Rank Team Name School
1 O.B.I. Tech Te Awamutu Intermediate
1 Full Throttle St Peter's School (Cambridge)
3 Sharp Thinkers St Peter's School (Cambridge)
4 Light Bulbs St Peter's School (Cambridge)
5 Korakonui Inventors Korakonui School
6 LITTLE EINSTEINS Te Awamutu Intermediate
6 DANCING DINOS Te Awamutu Intermediate
8 Rekerz Te Awamutu Intermediate
8 Korakonui Creators Korakonui School

Year 5-6 - Te Awamutu Intermediate - 16 June 2016

Rank Team Name School
1 Korakonui 2 Korakonui School
2 Pekerau Creators Pekerau Primary School
3 Pekerau Allstars Pekerau Primary School
3 Puahue 1 Puahue School
5 TAPS Go-Pros Te Awamutu Primary School
6 Techno Ninjas Te Awamutu Primary School
6 Crazy Lab Te Awamutu Primary School
6 Arohena 1 Arohena School
9 Puahue Puahue School
10 Korakonui 1 Korakonui School

Year 5-6 - Morrinsville Intermediate - 15 June 2016

Rank Team Name School
1 Fearless Firth Firth Primary School
2 Ohinewai Fantastic Four Ohinewai School
3 The Tahuna Technophiles Tahuna School
4 Brainiac Crackers St Joseph's Catholic School (Morrinsville)
4 MCS Supremes Matamata Christian School
4 The Tahuna Techies Tahuna School
4 MCS Whizz Kids Matamata Christian School
4 The Go Bro's Te Poi School
4 Fabulous Firth Firth Primary School
10 Te Poi G Squad Te Poi School
11 Tahuna Terminators Tahuna School
12 CC4 St Joseph's Catholic School (Morrinsville)

Year 7-8 - Morrinsville Intermediate - 14 June 2016

Rank Team Name School
1 MIS Masterminds Matamata Intermediate
2 Mechanical Minds St Joseph's Catholic School (Morrinsville)
3 Neutrinos Morrinsville Intermediate
4 The Flaming Inventors St Joseph's Catholic School (Morrinsville)
4 Quarks Morrinsville Intermediate
6 Mini Einsteins Matamata Intermediate
7 MCS Conquerors Matamata Christian School
8 Inventabro's St Joseph's Catholic School (Morrinsville)
9 Human Calculators St Joseph's Catholic School (Morrinsville)
9 Area 51 Matamata Intermediate

Year 5-6 - Parawai School - 14 June 2016

Rank Team Name School
1 Smarties Netherton School
2 Te Puru Waffles Te Puru School
3 Matatoki Matatoki School
4 Thames South 1 Thames South School
5 Waitakaruru 2 Waitakaruru School
5 Waitakaruru 1 Waitakaruru School
7 Parawai 2 Parawai School
8 Parawai 1 Parawai School
9 Tech Heads Puriri School

Year 7-8 - Parawai School - 13 June 2016

Rank Team Name School
1 Nerds Netherton School
2 Thames South 1 Thames South School
3 TPE Te Puru School
3 Custom Builds Puriri School
5 Turua technicians Turua Primary School
6 The Smarticles Waitakaruru School
7 Matatoki Matatoki School
8 Parawai 2 Parawai School
8 Parawai 1 Parawai School
8 The Dominators Waitakaruru School
11 The Titans Kopuarahi School