Menu
header photo

EPro8 Challenge

870;86;19816505ec57a3658dbe781523322e1f3c80a1be870;86;7d13335104dc26a29c3f6ca6acf85484faf0613c870;86;a6fff90bc69fa0e8e8a947b6c871754909e33fcc
30;10;683086b4729b8f15d99b44cde75d31fca1d9422d
Results - 2015

Select Event

Year 10 - Wellington College - 24 November 2015 
Year 7-8 - Grand Final - Raroa Normal Intermediate - 23 September 2015 
Year 5-6 - Grand Final - Raroa Normal Intermediate - 23 September 2015 
Year 7-8 - Semi Final 4 - Papakowhai School - 16 September 2015 
Year 5-6 - Semi Final 3 - Papakowhai School - 16 September 2015 
Year 7-8 - Semi Final 3 - Fergusson Intermediate - 15 September 2015 
Year 7-8 - Semi Final 2 - Fergusson Intermediate - 15 September 2015 
Year 5-6 - Semi Final 2 - Fergusson Intermediate - 15 September 2015 
Year 7-8 - Semi Final 1 - Raroa Normal Intermediate - 14 September 2015 
Year 5-6 - Semi Final 1 - Raroa Normal Intermediate - 14 September 2015 
Year 7-8 - Paraparaumu Beach School - 07 September 2015 
Year 5-6 - Paraparaumu Beach School - 07 September 2015 
Year 7-8 - Fergusson Intermediate - 31 August 2015 
Year 5-6 - Wainuiomata Intermediate School - 25 August 2015 
Year 7-8 - Wainuiomata Intermediate School - 24 August 2015 
Year 7-8 - Hutt Intermediate School - 24 August 2015 
Year 5-6 - Greytown School - 17 August 2015 
Year 7-8 - Greytown School - 17 August 2015 
Year 5-6 - Masterton Intermediate - 14 August 2015 
Year 7-8 - Masterton Intermediate - 13 August 2015 
Year 7-8 - Hataitai School - 12 August 2015 
Year 5-6 - Hataitai School - 12 August 2015 
Year 7-8 - Wadestown School - 05 August 2015 
Year 5-6 - Wadestown School - 05 August 2015 
Year 7-8 - Raroa Normal Intermediate - 29 July 2015 
Year 5-6 - Raroa Normal Intermediate - 29 July 2015 
Year 7-8 - Papakowhai School - 25 June 2015 
Year 5-6 - Papakowhai School - 25 June 2015 

Year 10 - Wellington College - 24 November 2015

Rank Team Name School
1 KFC (Kentucky Fried Chris) Wellington College
2 Charles Boyz Wellington College
3 Natural Selection Wellington College
4 DENT Wellington College
5 The Noodol Clan Wellington College
6 Bob Da Builder Wellington College
7 Phi Wellington College
8 White Rhino Wellington College
9 Get Amped Wellington College
10 The Kabbages Wellington College
10 Todays Menu Wellington College
12 Mini Mr. Shaws Wellington College

Year 7-8 - Grand Final - Raroa Normal Intermediate - 23 September 2015

Rank Team Name School
1 Frankensteins Northland School
2 HIBs Year 7 Hutt International Boys' School
3 Archimedes 42 Northland School
4 MISfires Masterton Intermediate
5 Tawa Int 1 Tawa Intermediate
6 EBIS Myth Busters Evans Bay Intermediate School
7 Raumati South School Raumati South School
8 Muritai School 1 Muritai School
9 Radiators Maidstone Intermediate
10 Discovery Discovery School
11 Fergusson Mechanics Fergusson Intermediate
12 Lakeview Lexus Lakeview School

Year 5-6 - Grand Final - Raroa Normal Intermediate - 23 September 2015

Rank Team Name School
1 Four Ward Motion Muritai School
2 Papakowhai Mechanics Papakowhai School
3 The Brainy Bunch St Anthony's School (Seatoun)
4 Cashmere Smarties Cashmere Avenue School
4 Scary Scientists Brooklyn Primary School
6 The Rad Tech-all Martinborough School
6 Thunderstorm Kahutara School
8 Raumati South 1 Raumati South School
9 The Techniquas St Theresa's School (Plimmerton)
10 St Bridgids St Brigid's School (Johnsonville)
11 Organised Chaos St Theresa's School (Plimmerton)
12 South End School South End School

Year 7-8 - Semi Final 4 - Papakowhai School - 16 September 2015

Rank Team Name School
1 Raumati South School Raumati South School
1 Tawa Int 1 Tawa Intermediate
3 Discovery Discovery School
4 Raumati Aces Raumati Beach School
5 Insert Name Here Paraparaumu School
6 PBS C Paraparaumu Beach School
7 Samuel Marsden 2 Samuel Marsden Whitby
8 Rangikura Einsteins Rangikura School
9 PBS A Paraparaumu Beach School
10 Paremata Paremata School
11 Gravitational Gladdy's Gladstone School (Wairarapa)

Year 5-6 - Semi Final 3 - Papakowhai School - 16 September 2015

Rank Team Name School
1 Raumati South 1 Raumati South School
2 THS Green Te Horo School (Kapiti)
2 Papakowhai Mechanics Papakowhai School
2 Organised Chaos St Theresa's School (Plimmerton)
2 The Techniquas St Theresa's School (Plimmerton)
6 Fulcrums Titahi Bay School
7 Normandale Sparks Normandale School
8 Paraparaumu Beach 1 Paraparaumu Beach School
9 TCP Khandallah School
10 Te Rito Te Kura Kaupapa Maori o Te Rito
11 The Dolphins Khandallah School

Year 7-8 - Semi Final 3 - Fergusson Intermediate - 15 September 2015

Rank Team Name School
1 Fergusson Mechanics Fergusson Intermediate
2 Lakeview Lexus Lakeview School
2 MISfires Masterton Intermediate
4 Here For the Food Hutt Intermediate School
5 The Domimakes St Orans College
5 Korokoro Moa Korokoro School
5 Lightning Strikes Twice One Day Centre For Gifted Kids (Masterton)
8 Maungaraki Five Maungaraki School
9 Hadlow 2 Hadlow Preparatory School
10 Maungaraki Two Maungaraki School

Year 7-8 - Semi Final 2 - Fergusson Intermediate - 15 September 2015

Rank Team Name School
1 Radiators Maidstone Intermediate
2 HIBs Year 7 Hutt International Boys' School
2 Muritai School 1 Muritai School
4 Wellesley College 2 Wellesley College
5 Fergusson Engineers Fergusson Intermediate
5 3D Wizards Kahutara School
7 Muritai School 2 Muritai School
8 Techno Masters Kahutara School
9 Tech Heads Maidstone Intermediate
9 The Llamas South Featherston School

Year 5-6 - Semi Final 2 - Fergusson Intermediate - 15 September 2015

Rank Team Name School
1 Four Ward Motion Muritai School
2 South End School South End School
3 The Rad Tech-all Martinborough School
4 Thunderstorm Kahutara School
5 Korokoro Kea Korokoro School
6 DPS MiniCrafters Douglas Park School
7 Muritai's Most Truss-ted Muritai School
8 Lakeview Leopards Lakeview School
8 Greedy Pugs Kahutara School
10 St Brendan's School St Brendan's School

Year 7-8 - Semi Final 1 - Raroa Normal Intermediate - 14 September 2015

Rank Team Name School
1 Frankensteins Northland School
2 EBIS Myth Busters Evans Bay Intermediate School
3 Archimedes 42 Northland School
4 Sacred Heart Sacred Heart Cathedral School
5 Quantum Engineers Otari School
6 De Vinci's Code Crackers Seatoun School
6 Wadestown Year 7-8 Wadestown School
8 Raroa 1 Raroa Normal Intermediate
9 Franklins Four Seatoun School
10 E=MC2 Otari School
10 Thunderbirds Northland School
12 QMC Table flippers Queen Margaret College

Year 5-6 - Semi Final 1 - Raroa Normal Intermediate - 14 September 2015

Rank Team Name School
1 Scary Scientists Brooklyn Primary School
1 The Brainy Bunch St Anthony's School (Seatoun)
3 Cashmere Smarties Cashmere Avenue School
4 St Bridgids St Brigid's School (Johnsonville)
5 Thorndon Pros Thorndon School
6 Nga Wai Kotahi Hataitai School
7 Maungaraki Blue Maungaraki School
7 Ngaio School 2 Ngaio School
7 Roseneath 2 Roseneath School
10 Maungaraki Yellow Maungaraki School

Year 7-8 - Paraparaumu Beach School - 07 September 2015

Rank Team Name School
1 Raumati South School Raumati South School
2 PBS C Paraparaumu Beach School
3 Insert Name Here Paraparaumu School
3 PBS A Paraparaumu Beach School
5 Waikanae School 1 Waikanae School
6 Waikanae School 2 Waikanae School
7 THS Black Te Horo School (Kapiti)
8 Kapanui School 2 Kapanui School
8 PBS B Paraparaumu Beach School
10 THS Red Te Horo School (Kapiti)
11 Kapanui School 1 Kapanui School
12 Live Wires Paraparaumu School

Year 5-6 - Paraparaumu Beach School - 07 September 2015

Rank Team Name School
1 THS Green Te Horo School (Kapiti)
2 Raumati South 1 Raumati South School
2 Paraparaumu Beach 1 Paraparaumu Beach School
4 Te Rito Te Kura Kaupapa Maori o Te Rito
5 Raumati South 2 Raumati South School
5 Kapanui School Kapanui School
7 THS Yellow Te Horo School (Kapiti)
8 Super Circuit Paraparaumu School
9 Paraparaumu Beach 2 Paraparaumu Beach School

Year 7-8 - Fergusson Intermediate - 31 August 2015

Rank Team Name School
1 Radiators Maidstone Intermediate
2 Fergusson Engineers Fergusson Intermediate
3 Fergusson Mechanics Fergusson Intermediate
3 HIBs Year 7 Hutt International Boys' School
5 Tech Heads Maidstone Intermediate
6 St Brendan's School St Brendan's School
6 Micro Chips Maidstone Intermediate
8 Saint Francis St Francis De Sales School
8 HIBs Year 8 Hutt International Boys' School
10 Fuse Flames Maidstone Intermediate
11 Fergusson Super Builders Fergusson Intermediate

Year 5-6 - Wainuiomata Intermediate School - 25 August 2015

Rank Team Name School
1 Korokoro Kea Korokoro School
2 Normandale Sparks Normandale School
3 Four Ward Motion Muritai School
4 Muritai's Most Truss-ted Muritai School
5 Warriors Koraunui School
5 IceCream Koraunui School
7 Brainiac Explosion Waterloo School
8 St Brendan's School St Brendan's School
8 Niva St Bernadette's School (Lower Hutt)
10 Dragons Koraunui School
11 Little Einsteins Waterloo School
12 Fogies Yeehaa Events

Year 7-8 - Wainuiomata Intermediate School - 24 August 2015

Rank Team Name School
1 Korokoro Moa Korokoro School
2 Wellesley College 2 Wellesley College
3 Muritai School 1 Muritai School
4 Muritai School 2 Muritai School
5 Wainuiomata 3 Wainuiomata Intermediate School
5 Fury St Bernadette's School (Lower Hutt)
7 Wainuiomata 1 Wainuiomata Intermediate School
8 AIS Avalon Intermediate School
8 Wellesley College 1 Wellesley College
10 Wainuiomata 2 Wainuiomata Intermediate School
11 Wainuiomata 4 Wainuiomata Intermediate School

Year 7-8 - Hutt Intermediate School - 24 August 2015

Rank Team Name School
1 Here For the Food Hutt Intermediate School
2 The Domimakes St Orans College
3 Maungaraki Five Maungaraki School
4 Maungaraki Two Maungaraki School
5 The Fabulous Four St Orans College
5 OLR Stars Our Lady of the Rosary School
7 Go For Gold Hutt Intermediate School
8 The Handy Mannys Hutt Intermediate School
8 Maungaraki One Maungaraki School
10 Bob The Builders Hutt Intermediate School
11 Maungaraki Four Maungaraki School
12 Maungaraki Three Maungaraki School

Year 5-6 - Greytown School - 17 August 2015

Rank Team Name School
1 Thunderstorm Kahutara School
2 The Rad Tech-all Martinborough School
3 Greedy Pugs Kahutara School
4 Quantums Greytown School
4 The Spider Monkeys South Featherston School
6 TechnoGenius Martinborough School
7 Anialators Featherston School

Year 7-8 - Greytown School - 17 August 2015

Rank Team Name School
1 The Llamas South Featherston School
2 Gravitational Gladdy's Gladstone School (Wairarapa)
3 3D Wizards Kahutara School
4 Techno Masters Kahutara School
5 Bacon Babies South End School
6 The Techie Thinkers Martinborough School
7 The Edison Team St Mary's School (Carterton)
7 Charazards Featherston School
9 The Wizz Techs Martinborough School
10 Ra Illuminati Greytown School

Year 5-6 - Masterton Intermediate - 14 August 2015

Rank Team Name School
1 Lakeview Leopards Lakeview School
2 DPS MiniCrafters Douglas Park School
3 South End School South End School
4 Wainuioru 1 Wainuioru School
4 Lakeview Lions Lakeview School
4 The Thinkanators One Day Centre For Gifted Kids (Masterton)
4 Techeteers Gladstone School (Wairarapa)
8 Wainuioru 2 Wainuioru School

Year 7-8 - Masterton Intermediate - 13 August 2015

Rank Team Name School
1 Lakeview Lexus Lakeview School
2 Lightning Strikes Twice One Day Centre For Gifted Kids (Masterton)
3 Hadlow 2 Hadlow Preparatory School
4 MISfires Masterton Intermediate
5 Solway Stars Solway College
6 Solway glaxies Solway College
6 Hadlow 1 Hadlow Preparatory School
8 Chanel College Chanel College
9 Chanel College Chanel College
10 Hadlow 3 Hadlow Preparatory School
11 Lakeview Lancias Lakeview School

Year 7-8 - Hataitai School - 12 August 2015

Rank Team Name School
1 E=MC2 Otari School
2 Quantum Engineers Otari School
3 De Vinci's Code Crackers Seatoun School
4 Franklins Four Seatoun School
5 Shroedingers Cats Samuel Marsden Collegiate School
6 Charlie Kelburn Normal School
7 Ahi rua Hataitai School
8 Enlightened Engineers Otari School
9 Ahi Toru Hataitai School
9 Delta Kelburn Normal School
11 Ahi Wha Hataitai School
12 Ahi tahi Hataitai School

Year 5-6 - Hataitai School - 12 August 2015

Rank Team Name School
1 Maungaraki Blue Maungaraki School
2 Maungaraki Yellow Maungaraki School
3 Nga Wai Kotahi Hataitai School
4 The Brainy Bunch St Anthony's School (Seatoun)
5 Bravo Kelburn Normal School
6 Jelly Beans Otari School
7 Hataitai 2 Hataitai School
8 Technical Unicorns Houghton Valley School
9 Edison's Educators Seatoun School
10 Logical Hippos Houghton Valley School
11 Alpha Kelburn Normal School
11 St Anthony's St Anthony's School (Seatoun)

Year 7-8 - Wadestown School - 05 August 2015

Rank Team Name School
1 Wadestown Year 7-8 Wadestown School
2 QMC Table flippers Queen Margaret College
3 EBIS Myth Busters Evans Bay Intermediate School
4 Sacred Heart Sacred Heart Cathedral School
5 QMC French toast mafia Queen Margaret College
6 Brooklyn 8's Brooklyn Primary School
7 Roseneath 2 Roseneath School
7 QMC Limes Queen Margaret College
9 Roseneath 1 Roseneath School
10 Brooklyn 7's Brooklyn Primary School
11 EBIS Young Rutherford's Evans Bay Intermediate School

Year 5-6 - Wadestown School - 05 August 2015

Rank Team Name School
1 Thorndon Pros Thorndon School
2 Scary Scientists Brooklyn Primary School
3 Cashmere Smarties Cashmere Avenue School
4 Roseneath 2 Roseneath School
5 Beautiful Builders Brooklyn Primary School
6 QMC 1 Queen Margaret College
7 QMC 2 Queen Margaret College
8 Cashmere Mad Scientists Cashmere Avenue School
9 Roseneath 1 Roseneath School
10 Sacred Heart Sacred Heart Cathedral School
11 Wadestown Year 5-6 Wadestown School

Year 7-8 - Raroa Normal Intermediate - 29 July 2015

Rank Team Name School
1 Tawa Int 1 Tawa Intermediate
2 Thunderbirds Northland School
3 Frankensteins Northland School
4 Archimedes 42 Northland School
4 Raroa 1 Raroa Normal Intermediate
6 Raroa 3 Raroa Normal Intermediate
7 St Bridgids St Brigid's School (Johnsonville)
7 The Ultimate Champions of the World Raroa Normal Intermediate
9 Ninja Unicorns Samuel Marsden Collegiate School
10 Tawa Int 2 Tawa Intermediate
11 Raroa 2 Raroa Normal Intermediate
12 The Northland Brain Teasers Northland School

Year 5-6 - Raroa Normal Intermediate - 29 July 2015

Rank Team Name School
1 Ngaio School 2 Ngaio School
2 TCP Khandallah School
3 The Dolphins Khandallah School
4 St Bridgids St Brigid's School (Johnsonville)
5 Creative Minds Redwood School (Tawa)
5 Awesome Amesbury Amesbury School
7 Tech Bites Redwood School (Tawa)
7 Ngaio School 1 Ngaio School
9 The Dominators Khandallah School
10 Newlands Newlands Primary
11 Team Awesome Khandallah School
11 Amesbury Brainwaves Amesbury School

Year 7-8 - Papakowhai School - 25 June 2015

Rank Team Name School
1 Rangikura Einsteins Rangikura School
2 Discovery Discovery School
3 Raumati Aces Raumati Beach School
4 Paremata Paremata School
4 Samuel Marsden 2 Samuel Marsden Whitby
6 Samuel Marsden 1 Samuel Marsden Whitby
7 Raumati Sharks Raumati Beach School
8 Papakowhai Engineers Papakowhai School

Year 5-6 - Papakowhai School - 25 June 2015

Rank Team Name School
1 Fulcrums Titahi Bay School
2 The Techniquas St Theresa's School (Plimmerton)
3 Organised Chaos St Theresa's School (Plimmerton)
4 Papakowhai Mechanics Papakowhai School
5 Dynamos Titahi Bay School
5 Discovery Discovery School
5 Porirua Engineers Porirua School
5 Porirua Technicians Porirua School
9 St Pius CREW St Pius X School (Porirua)
10 Porirua Robots Porirua School
11 The Furious Four Maraeroa School
12 The Poko Partners Maraeroa School